Действащи проекти и национални програми

Покажи ми пътя верен,
без да правиш грешки!
С цветове червен и черен
блестят твоите дрешки.

Теб обичат те децата –
все те търсят из цветята.
Знаят, че с крилца летиш,
но понякога пълзиш.

И тогава са щастливи –
грабват те нетърпеливи
да попълзиш по ръката
и да литнеш към дъгата.

Там е пътят им желан,
още е неразгадан,
но към него устремени
тичат весели, засмени.

Цветана Бъчева

Детските маси с пейки закупени със средствата по проекта са чудесно място, където децата могат да покажат и развият свободно своята сръчност и изобретателност. Освен, че могат да творят на воля сред природата и да черпят идеи от нея, те се наслаждават на естетически красивите комплекти.
С използването на разнообразни техники и форми на обучение на открито, децата определено се забавляват повече, знанията които получават са по- трайни и те все по- осъзнато се чувстват част от нея.
Ето как през топлите августови дни - 2022 те оцветиха добрата Калинка - Малинка, която им помага да "намерят" пътя!

masa-

- Слънчо мили, нямаш сили
май че силно да печеш
или облачета сиви
те закриват да се спреш?

Как е шарено, красиво
над земята ни добра,
а дечицата щастливи
със усмивка на уста
се събират да се учат-
все юнаци, като теб
във живота да сполучат,
със науката напред!

Теодора Вълева

В началото на месец август 2022 година децата от ДГ " Мечта" вече свободно се забавляват на новите детски съоражения. С цел формиране на знания и умения за двигателната активност и здравословен начин на живот чрез игри и забавления те използват всяка възможност, за да се покатерят на новата пързалка или да се спуснат по нея. Друга опция свързана със здравословния аспект е използването на новите клатушки на пружина и удобни люлки.

Това са ноеите ни придобивки за двора на ДГ, осигурени от успешното реализиране на по проекта " Да погалим природата! Да опазим земята!"

katera-

Вижте-има върху мен
знак с човече - Тайди мен!
С кошчето напомнят тука
Да разделяме боклука

Видиш ли на опаковка
Тази малка маркировка -
Трите кофи потърси
И разделно ме хвърли!

През месец юли 2022 година - три месеца след като ДГ " Мечта" бе одобрена за проекта " Да погалим природата! Да опазим земята!" предвидената подмяна на част от съораженията за игра в двора вече е осъществена.

С цел затвърждаване на придобитият детски опит във връзка с опазването на околната среда бяха закупени цветни кошчета, които да напомнят на децата колко важно е разделното събиране.

koshi-

В зоопарка ме заведе татко,
взехме с нас и моя батко.
Чудни птици чуруликат,
всякакви животни викат.
Мечка, лъв и носорог,
зебра, слон с голям хобот.

Снимки си направих с всички -
все с усмихнати очички.
Маймунката пред мен на клони
поиска моите бонбони.
Вчера ми ги купи мама,
днес едничка не остана.
Ивелина Цветкова

През месец юли 2022 година  децата от група „ Мечо Пух“ се забавляваха с учители и родители в двора на детската градина. Те заедно  изработвайки картички от природни материали. От зелени и сухи листа на различни дървесни видове създадоха картини на различни животни и цветя. Те научиха за многообразието в природата и какви грижи трябва да полагаме за нея.

Организираха изложба на детски рисунки и картички на тема „Обичам природата“. Всичко това е част от екологичното възпитанието на децата и реализиране на дейностите по проекта: "Да погалим природата! Да опазим Земята!" .

Ето вижте нашите творби.

zabavlenie-

На 5 юни 2022 година е Световния ден на околната среда.
Преди всичко, Световният ден на околната среда е "денят на хората", в който да полагат грижи за Земята. Наша грижа е да научим децата да обичат Природата и да се грижат за нея. В детската градина децата се отглеждат, възпитават и обучават.

Ето защо наша задача е превърнем двора на детската градина в място, където децата да могат да:
- се обучават, играят, спортуват и забавляват на открито:
- получат екологични знания чрез пряк контакт с природни обекти и растения:
- опознаят тайните на природата, за да я обикнат.

За да превърнем малките деца в бъдещи приятели на природата е необходимо всеки ден да виждат добри примери - както е в самата природа, така  и от страна на възрастните за околната среда.

apteka-