Празници на ДГ

rozova 1Всяка година в последната сряда на февруари се отбелязва деня за борба с тормоза в училище, познат като „Ден на розовата фланелка“. На този ден всички, съпричастни с темата, обличат розово, за да изразят своята позиция.
В Световния ден на розовата фланелка деца от цял свят обличат тениски с този цвят, символизиращ неприемането на тормоз и насилие в училище. Инициативата започва през 2007 г., когато две момчета в Канада застават зад гърба на свой приятел и съученик, който бил тормозен, защото дошъл на училище с розово поло.
Дейвид Шепърд и Травис Прайс измислят да подкрепят приятеля си, като купуват розови тениски и на следващия ден раздават на всички в училище, които дръзват да се включат. А те се оказали много.
През настоящата  учебна година- на 26 февруари 2025г. децата от ДГ „Мечта“ превърнаха инициативата в розов празник! Денят в детската градина премина под надслов:
"Стоп на тормоза, но не за ден! Не бъди безразличен! Бъди различен! Бъди добър! Бъди приятел!"
rozova 9За поредна година децата от група „Мечо“ се включиха в инициативата „Ден на розовата фланелка“. Те заявиха своята позиция към децата подложени на тормоз, като поставиха розови фланелки в знак на съпричастност и готовност за взаимопомощ. По този начин всички ние казваме „НЕ на агресията, тормоза и насилието“ и „ДА на доброто“, защото всички можем бъдем по- добри!
С песни, танци, игри, поучителни беседи, рисуване и оцветяване, децата разбраха колко е важно да се държим добре едни с други.
Децата от група "Врабчета" проведоха беседа по темата и изработиха по една розова фланелка - символ на каузата „Да кажем не на тормоза! Да бъдем добри! Да правим добро! " и "Не на тормоза, но не за ден!".
Още от ранна детска възраст децата трябва да са наясно, че насилието е лоша, недопустима проява. По този начин те ще знаят как не бива да се постъпва с другите деца. Децата трябва да знаят, че ако самите те са пострадали, трябва да потърсят защита.
Денят на розовата фланелка ни напомня, че добротата и уважението са най-доброто оръжие срещу тормоза и негативното поведение!

rozova-
rozova-
rozova-
rozova-
rozova-
rozova-
rozova-
rozova-
rozova-
rozova-
rozova-
rozova-
rozova-
rozova-

dobrota 1"Доброто със зора се храни
и може да лекува рани
с една усмивка лъчезарна
или със дума благодарна."

Мая Дългъчева

Денят на доброто, известен още като "Предай нататък", е инициатива, която насърчава хората да извършват добри дела и да разпространяват позитивност в обществото. Идеята зад този ден е проста: всеки човек трябва да направи поне едно добро дело за друг човек и след това да го насърчи да направи същото за някой друг. Това създава верижна реакция от добрини, които се разпространяват като вълнички в обществото.
На 17 февруари 2025г. децата от група „Черешка“ в Деня на Доброто показаха, че малките жестове на доброта могат да имат голямо въздействие върху живота на хората около нас. Малчуганите с голямо желание направиха цветни хартиени медальони под формата на сърца. Независимо дали става дума за помощ на непознат, усмивка към приятел, всяко действие има значение. Така, чрез прости действия и малки жестове, Денят на доброто "Предай нататък" ни напомни за силата на човешката доброта и важността на това да бъдем добри един към друг всеки ден.
dobrota 2Във връзка с “Ден на доброто” децата от група “Щурчета” с много трепет и вълнение изработиха по една картичка, с която зарадваха децата от група “Звънче”. А също така изненадаха и децата от яслена група “Гъбка” като им подариха по едно балонче и им изпяха весели песни!
Актовете на доброта не само носят радост на получателя, но също така са вдъхновяващи и даряващи. Добрите дела сами по себе си трябва да Ви доставят удоволствие и в същото време, давайки нещо на другите или помагайки им, Вие не трябва да очаквате награди – това е истинската доброта!
Доброто е искрицата божественост, заложена у всеки един човек!
По случай Денят на спонтанната доброта, децата от група "Врабчета" изработиха с голямо желание и удоволствие тематична картичка и проведоха беседа за спонтанните актове на доброта.
Целта да се отбележи този празник е да се насърчат спонтанни прояви на добрина, за да се накарат хората да се почувстват по-щастливи. Защото, най-важното е да бъдем добри хора!

dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-
dobrota-

praznik 1На 28, 29 и 30 юни 2024 година в Кюстендил се проведе “Празника на черешата”,  който се свързва със славата на кюстендилския край като Овощната градина на България.
Изложението на плодовете на овощния труд за страната започва от гр. Кюстендил през 1896 г., когато е учредена Първата национална овощарска изложба и градът получава званието “Майка на българското овощарство”.
praznik 2Събитието се организира ежегодно от 2008 година насам. Неизменен партньор на Община Кюстендил е Институтът по земеделие – Кюстендил, който представя разнообразието и новостите в черешопроизводството у нас.
Акцент на празника е изложбата-базар на череши и черешови произведения. Изложбени щандове биват аранжирани с яркия и вкусен плод, подреждат се и майсторски изплетени вешала, които нямат еквивалент в световен мащаб и са характерни единствено за региона на Кюстендил.
Провежда се базар на кюстендилски череши, с участието на местни земеделски производители. Търговци и занаятчии от цялата страна представят своите майсторски произведения. А гостите на празника участват в състезателни игри с череши.
praznik 3Ежегодно един от трите дни е посветен на Кулинарната надпревара „Череши в кухнята“. В трудолюбивите ръце на кюстендилските кулинари този плод намира широко приложение - красиви пити, сладка, компоти и сиропи от череши красят конкурсните маси, а кюстендилци и гостите на града с изумление откриват многообразието на черешовия свят и опитват от неповторимите кюстендилски изделия и ястия с череши.
Екипът на ДГ Мечта взе достойно участие в Празника на Черешата и по специално в кулинарната надпревара. Всеки от нас се престави със сладки черешови изкушения, които радваха гостите и жителите на гр. Кюстендил! По този начин ние показваме своята съпричастност към традициите и празниците на Кюстендил.

 

kulinaria-
kulinaria-
kulinaria-
kulinaria-

plan 4ere6ka 11И нека е чиста, добре подредена,
и нека е топла, и нека да свети
И нека я пазим зелена –
едничка сред тази безкрайна Вселена! "

Любовта към природата се възпитава, и това е една от най - важните стъпки във формирането на ценности у децата. Днес ги учим да се грижат за дръвче, утре те ще възпитават техните деца да са свързани с природата. В тази ранна детска възраст, правим първата малка стъпка към социалната им ангажираност, за да имаме по- зелено бъдеще утре!
Ние живеем на красива и зелена планета!
Нека я уважаваме и пазим!
plan me4o 1За поредна година Международният ден на Земята – 22 април се отбелязава в ДГ „Мечта“ с разнообразни инициативи във всички групи. Децата научиха много интересни факти за нашата планета и взаимодействието на човека с природата. Изказваха мнения за начини за опазване на природата и съхраняване на нейните богатства. С много желание те се включиха в групови занимания. Ежедневно подкрепяхме инициативата "Капачки за бъдещето", като разделяхме пластмасовите бутилки и ги изхвърляхме в специални контейнери. С работата си в ежедневието си се стараем да превърнем всеки ден в Ден на Земята!
Децата изработиха свои проекти – Планетата Земя и поставиха своите символи за по – чиста природа. Най – малките заедно със своите родители засадиха семенца на цветя, които по - късно ще красят двора на детската градина.
plan me4o 4Възприемаха презентации с подходяща тематика. Проведоха беседи на тема - Да пазим Планетата чиста с всичките земни блага! С голямо желание всички оцветяваха и рисуваха картини, някои изработиха и коронки по темата.
Идеята, която свързва хората от цял свят на тази дата, е да се обединят в защита на околната среда. Да си напомним, че майката Земя има нужда от нас – да я пазим, обичаме и най - важното – да не я променяме, защото и ние имаме нужда от нея.
plan slav 10Децата разбраха колко е важно да опазваме природата си чиста и да не нараняваме нито едно живо същество. Обогатиха знанията си за нашата планета, като научиха повече за взаимодействието на човека с природата.
Малчуганите бяха стимулирани да изказват мнения, да дават идеи за начини за опазване на природата и съхраняване на нейните богатства.
Земята е нашият дом!
Трябва да пазим природата, за да съхраним живота на планетата!
Разделно боклука изхвърли, за да си спокоен ти!
Ето вижте как децата от нашите групи отбелязаха 22 април 2024 година:

група "Славейче"

plan-slav-
plan-slav-
plan-slav-
plan-slav-
plan-slav-
plan-slav-
plan-slav-
plan-slav-
plan-slav-
plan-slav-
plan-slav-

група "Врабчета"

plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-
plan-vrab-

група "Мечо"

plan-me4o-
plan-me4o-
plan-me4o-
plan-me4o-
plan-me4o-
plan-me4o-
plan-me4o-
plan-me4o-
plan-me4o-
plan-me4o-
plan-me4o-
plan-me4o-

група "Звънче"

plan-zvan-
plan-zvan-
plan-zvan-
plan-zvan-
plan-zvan-
plan-zvan-
plan-zvan-

група "Щурче"

plan-stur4e-
plan-stur4e-
plan-stur4e-
plan-stur4e-
plan-stur4e-
plan-stur4e-
plan-stur4e-
plan-stur4e-

група "Ябълка"

plan-jabu4ka-
plan-jabu4ka-
plan-jabu4ka-
plan-jabu4ka-
plan-jabu4ka-
plan-jabu4ka-

група "Черешка"

plan-4ere6ka-
plan-4ere6ka-
plan-4ere6ka-
plan-4ere6ka-
plan-4ere6ka-
plan-4ere6ka-
plan-4ere6ka-
plan-4ere6ka-
plan-4ere6ka-
plan-4ere6ka-
plan-4ere6ka-
plan-4ere6ka-

 

 

razli4ni 3Денят на розовата фланелка 28.02.2024г. бе отбелязан с поредица от инициативи в различните групи на ДГ „Мечта“.
В Световния ден на розовата фланелка деца от цял свят обличат тениски с този цвят, символизиращ неприемането на тормоз и насилие в училище. Инициативата започва през 2007 г., когато две момчета в Канада застават зад гърба на свой приятел и съученик, който бил тормозен, защото дошъл на училище с розово поло.
Дейвид Шепърд и Травис Прайс измислят да подкрепят приятеля си, като купуват розови тениски и на следващия ден раздават на всички в училище, които дръзват да се включат. А те се оказали много.
Денят в детската градина премина под надслов:
"Стоп на тормоза, но не за ден! Не бъди безразличен! Бъди различен! Бъди добър! Бъди приятел!"
razli4ni 7В световния ден на борбата срещу тормоза, известен като „Ден на розовата фланелка“, с децата от група „Черешка“ беше проведена беседа за думичките срещу агресията. Децата изработиха ръчички от хартия в розов цвят, върху които са написани думите: доброта, помощ, съчувствие, съпричастност, разбиране, обич, закрила, подкрепа.
Всяка година в последната сряда на февруари се отбелязва деня за борба с тормоза , познат като „Ден на розовата фланелка“. На този ден децата от група „Мечо“, съпричастни с темата, облякоха розово и изработиха табло с розови фланелки и червени сърчица, за да изразят своята позиция.
Децата от група „Славейче“ за поредна година отбелязаха „Ден на розовата фланелка“. Изработиха табло с послания, които да помнят винаги,а и да предадат на своите другари. Задружно направиха сърце в знак на уважение и обич за всяко дете! Казваме“Не на тормоза! ,но не за ден, а за цял живот.
Малките звънчета бяха облечени в розово с цитат, подтикващ ни да бъдем по-добри. Нека всички заедно се обединим и да кажем „ Не на тормоза, но не за ден!“ Да се усмихваме по-често и не на последно място да бъдем различни, а не безразлични! Към такова поведение призовава гр. „ Звънче“.
Днес отбелязваме „ Деня на розовата фланелка“- световен ден за борба с тормоза. На гости ни беше Пинко Розовата пантера като посланик на доброта, съпричастност, закрила, подкрепа. С розовия си цвят той символизира своята позиция и неприемане на тормоза и насилието както в училище, така и в детската градина.
razli4ni 11За това и ние с децата от гр.“Щурчета“ проведохме беседа по темата, а след това и изработихме по една розова фланелка символ на каузата „Бъди различен, но не и безразличен!“
Децата от група „Врабчета“ изработиха две табла – фланелки, с думи и действия, които ни радват и думи и действия, които ни нараняват, както и на едно голямо сърце залепиха своите ръчички.
Фланелката и цветът и символизират неприемането на тормоз и насилие.
rozova 1Може да сме малки, но знаем какво означава да си добър! Да си приятел! Да си учтив, съпричастен, отзивчив, толерантен. Ще ми бъдеш ли приятел?
Мотивира ни да намираме начин как да постъпваме в ситуации на агресия!
Показва ни, че има как! Можем всички заедно да употребяваме думи, които ни радват, да се противопоставяме на насилието всеки ден.

Отново напомнихме , че ние сме тези, които можем да променим живота ни към по-добро и че обединени срещу насилието и тормоза сме силата, която може да направи света по-добър.

razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-
razli4ni-

ДГ 'Мечта' Кюстендил

официален сайт на детската градина

Search