Учим букви, цифри чудни

Добруване за хляба

По случай предстоящият празник Голяма Богородица, днес - 14 август 2020 година децата от всички групи на нашата детска градина си направиха един красив традиционен празник за град Кюстендил, а именно: "ПАНАГИЯ – Въздигане на хляба".

На 15 август по традиция жените в Кюстендил месят хляб с молитва за добруване, украсяват го с пластики от самото тесто, изразяващи най-значимите идеи от бита и ги занасят в храма с благодарност към Богородица.В този хляб е вплетена вяра, майсторство и автентичност - такива, каквито са предавани от майки на дъщери, от род в род.

Проведеното тържество в двора на нашата детска градина бе организирано с цел приобщаване на децата към традициите на кюстендилския край, чрез дейност – омесване на хлебни продукти – кравайчета, обредна питка.

Децата се включиха активно в проведените ритуали и с интерес научаваха народните традиции.
Забавленията продължиха с дегустации на различни храни.

tr-hlab-