Пеем и танцуваме, света опознаваме

„8 април- Международен ромски празник“

В група "Мечо Пух" се проведе тържество по повод Международния ден на ромите – 8 април.
С песни и танци деца, родители и учители отбелязаха и днес - 8 април 2022 година ромския празник
Наред с празничната програма децата бяха запознати с историята на празника
На тази дата се чества освобождаването на ромите от концентрационния лагер Аушвиц в края на Втората световна война. На 8 април 1971 г. в Лондон се провежда и Първия ромски конгрес.

Целта му е да се обединят и систематизират усилията на международното ромско движение, както и да се привлече вниманието на световната общественост върху проблемите на тази малцинствена група: образование, бедност, сегрегация. На срещата са приети общи ромски химн и знаме. Химнът е песента „Джелем, джелем" на Жарко Йованович от 1969 г. Знамето изобразява синьото небе, зелената земя и червеното колело на постоянното движение.

Празнично настроение и детското веселието ще бъдат запомнени от всички присъстващи на празника

igra-