Дружно всеки ден мечтаем!

„Ден на розовата фланелка“

Всяка година в последната сряда на февруари се отбелязва деня за борба с тормоза в училище, познат като „Ден на розовата фланелка“. На този ден всички, съпричастни с темата, обличат розово, за да изразят своята позиция.
Тази учебна година на 22.02.2023г. децата от ДГ „Мечта“ превърнаха инициативата в розов празник!
Децата от група „Черешка“ отбелязаха Деня на розовата фланелка с дейност под надслов „НЕКА ДОБРОТО ЗАПОЧНЕ ОТ ТУК“.
На гости бе добре познат герой Пинко, който разказа приказка за доброто, донесе розови фланелки, на които децата залепиха по едно сърчице. Така поставиха началото на едни добри, приятелски взаимоотношения, където тормозът и насилието нямат място.
На този ден децата от група „Мечо Пух“, съпричастни с темата, облякоха розово и изработиха розови сърчица, за да изразят своята позиция.
Децата от група „Славейче“ изработиха табло и постери с послание „Не на тормоза!“.Тази дата ни напомня, че тормоз в учебните заведения съществува и ни провокира да помислим как да постъпваме в подобни ситуации.
Децата от група ,,Ябълка“ се включиха в инициативата ,,Ден на розовата фланелка“. Те заявиха своята позиция към децата подложени на тормоз като изрязаха и позираха с розови сърчица в знак на съпричастност и готовност за взаимопомощ. По този начин казваме ,,НЕ на агресията, тормоза и насилието“ и ,,ДА на доброто“, защото всички можем да бъдем по-добри!
Децата от група“Звънче“ Всяко човешко същество има нужда от подкрепа, обич, съчувствие, закрила, разбиране, отзивчивост, доброта, а децата още повече. Наша задача и приоритет в живота е да изградим у тях тези качества, за да бъдат в бъдеще истински хора. Правете добро винаги и както можете!
Децата от група“Врабчета“Може да са малки, но знаят какво означава да си ДОБЪР! Да си ПРИЯТЕЛ!
Да си УЧТИВ, СЪПРИЧАСТЕН, ОТЗИВЧИВ, ТОЛЕРАНТЕН...
Ще ми бъдеш ли приятел?
Мотивират се да намират начин как да постъпват в ситуации на агресия!
Показват ни, че ИМА как!
МОГАТ всички ЗАЕДНО да употребяват думи, които ни радват, да се противопоставят на насилието всеки ден!
Децата от групата изработиха две табла – фланелки, с думи и действия, които ни радват и думи и действия, които ни нараняват.
Отново напомниха , че ние сме тези, които можем да променим живота ни към по-добро и че обединени срещу насилието и тормоза сме силата, която може да направи света по-добър.
Тази дата ни напомня, че различните инициативи дават информация как можем да се противопоставяме на тормоза всеки ден.
За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година.
Розовата фланелка е израз на позицията “НЕ на тормоза и на стереотипите, които го предизвикват”.

zakrila-