Реализирани проекти и национални програми

През месец февруари 2023 година допълнителното обучение по български език към проект АПСПО в ДГ" Мечта" продължава.

По време на модул 3 децата от група " Звънче" активно работиха върху конструирането на словосъчетания и правилното звуковъзпроизвеждане на речевите единици.

Запознаха се с различни стихотворения, което допринесе за обогатяване на техния речник.

Децата вече умеят са назовават имената на близки хора, приятели, играчки и предмети от близкото обкръжение.

me4o-
me4o-
me4o-
me4o-
me4o-
me4o-
me4o-
me4o-

През месец февруари 2023 година, децата участващи в Проект АПСПО - Модул 3, активно се включваха в организираните ситуации.
Възприемаха стихотворения за зимата, участваха в беседи, съставяха кратък повествователен текст по нагледна опора.
Разбираха и употребяваха съществителни, прилагателни и глаголи. Научиха се да определят по илюстрации последователността в сюжета на литературното произведение.

molivi-
molivi-
molivi-
molivi-
molivi-

Ето вижте:

Децата от гр. "Славейче" продължавдат своето участие в проекта АПСПО за учебната 2022/2023 г.
В темите, заложени в обучението, са включени задачи, които провокират в детето да:
- Разбира и взема участие в разговор, свързан с темата.
- Конструира просто изречение с думите от семантичното гнездо по темата.
- Използва просто разширено изречение. Разбира и взема участие в разговор, свързан с темата.
- Контролира координацията на ръката и окото, за да развие фината моторика. Назовава правилно качества/характеристики и недостатъци на предмети, явления, събития, като използва определения.
Ето как децата играят, учат и рисуват:

risuvane-
risuvane-
risuvane-
risuvane-
risuvane-
risuvane-
risuvane-
risuvane-
risuvane-
risuvane-
risuvane-
risuvane-
risuvane-

В група "Ябълка" децата идват от семейна среда, в която се общува основно на ромски език. Поради това детската градина се явява единственото място, където те общуват на български език с връстници, учители, помощен персонал. За целта е необходима индивидуална допълнителна работа с деца, имащи езикова недостатъчност.
От месец октомври 2023 година осем деца от група "Ябълка" са включени в проект Активно приобщаване в системата на предучилищното образование

Проектът цели разширяване на достъпа до предучилищно образование на децата от уязвими групи и живеещи в бедност и предвижда набор от мерки - предоставяне на допълнително обучение по български език за децата с различен майчин език като ефективно средство за социално приобщаване, мотивация на родителите за активно сътрудничество между семейството и детската градина.
Основната цел на проекта е навременното ранно обхващане и образователното приобщаване на деца от уязвимите групи в предучилищното образование, подкрепа на достъпа им до качествено образование, подкрепа на социалното им приемане и сближаване за изграждането им като пълноценни граждани и за успешна професионална, социална и личностна реализация.
Чрез езиковото обучение се усъвършенстват уменията на децата да се ориентират в комуникативната ситуация; да правят адекватен избор на изразни средства за реализиране на комуникативната цел; да участват в диалог по конкретна езикова тема; да създават устни текстове, и пр.
При реализацията на тази цел включваме всички ядра от ОН Български език, съобразено с възрастта на децата.
Задачите, чрез чието осъществяване ще се постигне овладяване на компетенции са следните:
- Развиване и усъвършенстване фонематичното възприятие на децата като предпоставка за осъзнаване смислоразличителната роля на звуковете в българския език и формиране на умения за звукопроизнасяне и интонационно оформление на речта в съответствие с особеностите на българския език.
- Стимулиране обогатяването на речника на децата с думи от българския език, свързани с ежедневното общуване и заобикалящата ги действителност, чрез включването им в преднамерени и непреднамерени игрови речеви ситуации, които правят активна употребата на думи от лексикалния запас на български език.
- Формиране на начални умения за правилно словообразуване и употреба на граматическите форми в българския език и изграждане на начални умения за съставяне и употреба на синтактични конструкции.
- Съдействане за развитието на свързаната реч на децата с майчин ромски език, като се работи по посока на овладяването на умения за общуване на български език.
Вижте:

bukvi-
bukvi-
bukvi-
bukvi-
bukvi-

Децата от група  "Черешка" продължавдат своето участие в проекта АПСПО за учебната 2022/2023 г.
В темите, заложени в обучението, са включени задачи, които провокират в детето да:
Обогатява речниковия запас от думи.
Правилно и отчетливо да изговаря думи от близкото обкръжение.
Участва в разговор -задава и отговаря на въпроси.

Те вече знаят колко лесно, забавно  и интересно е ученето

proekt-
proekt-
proekt-
proekt-
proekt-

ДГ 'Мечта' Кюстендил

официален сайт на детската градина

Search