Пеем и танцуваме, света опознаваме

"Прошка искам, прошка давам"

progonvane 1В седмицата наречена Сирна неделя ( 11- 17март 2024 година ) , в нашата детска градина ни гостуваха кукери от читалище "Стоян Лудев 1920" с. Скриняно. Те пресъздадоха една българска традиция, която известява края на зимата и проправя пътя на пролетта – празникът Сирни Заговезни. Прогониха болестите и злите сили, като оставиха лошото зад себе си с кукерски танци и импровизиран огън за здраве.
progonvane 2

Спазвайки традициите, и в група "Врабчета" подредихме празничната трапеза с характерните за този празник ястия. Пресъздадохме и най-забавният и вълнуващ обичай – хамкане, които предизвика много радостни емоции. Със смях и закачки, децата се опитваха да хванат с уста завързаното на червен конец яйце, защото според народното вярване, който успее да го улови, ще бъде здрав и заобиколен от щастие и разбирателство през цялата година.

hamkane-