Новини

prikazki 7В седмицата на детската книга ( 1 - 7 април 2024 година) , порасналите "ВРАБЧЕТА", посетиха регионалната библиотека " Емануил Попдимитров", където бяха много любезно посрещнати от Елена Стойкова/библиотекар в детския отдел/. Тя им прочете интересни приказки и ги запозна със света на детските книжки.
prikazki 1Да се потопиш в една книга и да се изгубиш в нея; да усещаш всяко действие, всяка мисъл на героите... МАГИЯ!
Книгите ни рисуват картини, по-цветни и живописни, от който и да е филм; създават емоции силни и завладяващи, като че ли ти си там, биещ се с дракони, разкриващ вековни загадки или борещ се за сърцето на красивата принцеса!
НО най-вече успокояват, така както нищо друго. Карат те да останеш сам със себе си, да се откриеш и преоткриеш в тях и винаги носят поука и знания.

prikazki-

biblioteka

И детските книги празнуват. Празникът се отбелязва от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен, който е създал едни най-популярните приказки на всички времена. На 2 април, Международният ден на детската книга се отбелязва в цял свят.
В седмицата - от 1 до 5 април 2024 годиа в двора на ДГ" Мечта" малките "звънчета" си направиха импровизирана библиотека.
С помощта на кака Рая и кака Дени, които взеха участие в четенето на любими приказки, всички отбелязахме празника и си доставихме удоволствие от това да бъдем навън с книжка в ръка, удобно седнали на меки пуфчета. Посланието към всички е това да продължи не само в определени дни!
Четенето обогатява речника, развива въображението и още много неща необходими за детското развитие!

biblioteka-

kniga 1

Харесвам мойта книжка
с пъстри цветове,
разказва ми истории
от чудни светове.
За принцове, принцеси,
вълшебства, патила,
толкова обичам
аз да те чета.

Ти ме учиш книжке
на мъдрост, топлота,
към знание ме водиш
и добри дела.
Марина Караманска

kniga 2В група „Мечо“отбелязахме 2 април - Международния ден на детската книга. Датата е избрана неслучайно - това е рожденият ден на приказния разказвач Ханс Кристиан Андерсен. Целта на празника е насърчаване на четенето от най-ранна детска възраст.
"Книгите са най-тихите и най-постоянни приятели. Те са най-достъпните и най-мъдри съветници, както и нашите най-търпеливи учители". - Уилям Елиът
За поредна година децата от група "Мечо" се включиха на 2 април 2024 година в различни инициативи, посветени на Деня на детската книга. Те разгледаха презентация с илюстрации от детски приказки, оцветиха любими приказни моменти, а с участието на няколко майки се прочетоха любими детски приказки.

kniga-

robkoНа 18 март 2024 година в група "Звънче" децата се запознаха с програмируемата, интерактивна играчка " BEE-BOT". Чрез нея те упражниха контрол в посока пространствена ориентация, свързана с различните професии.

Децата едновременно се забавляваха и подобриха своите умения за посоките като програмираха поредица от движения в посока напред, назад,наляво, надясно!

robko-

simvoli 1Трети март е свята дата!
Счупиха вековните окови
с храбростта си хиляди герои
и проляха кръв за свободата.

От Шишман забитата главня
се разлисти, като божи знак
и България възкръсна пак,
като феникс жив от пепелта.

simvoli 2Не за слава. За земята наша
планини от кости се белеят
и победни знамена се веят.
Свободата в дар ни завещаха.

Вечна памет! Нека помълчим
за воините знайни и незнайни,
оставили за нас следи сияйни
по пътя, който днес вървим.

Трети март е свята дата!
Трети март е свободата!

Виолета Петрова

simvoli 3

Децата от група „Мечо“ отбелязаха националния празник на България - 3 март.
Те слушаха песни, апликираха със цветовете на знамето: бяло, зелено, червено. Научиха,че знамето е един от символите на Република България.Те вече знаят,че сновни национални символи на българската държава са знамето, химнът и гербът на Република България. Те символизират независимостта и суверенитета на българския народ и държава.

zname-