Новини

bdp 1Ние в Детска градина “Мечта” сме посветени на образованието и безопасността на децата. Темата “Безопасност на движението по пътищата” е от изключителна важност, защото учи децата как да се предпазват и как да се движат правилно на улицата.
През месец април 2024 ецата от всички групи в детската градина участваха в организирани забавни и образователни игри, чрез които затвърдиха своите знания.
bdp 2Игри като "Цветни автомобили", "На зелено премини", "Велосипедна симулация", "Пешеходци, водачи на велосипеди и шофьори на автомобили", "Какво трябва да знам на улицата?", помогнаха на децата да затвърдят своите знания за правилно пресичане на уличното платно, пресичане на пешеходна пътека, бдителност при игра в близост до пътя, спазване на пътните знаци и сигнализации.
Доброто разбиране на безопасното движение по пътищата е от съществено значение за децата. Ученето чрез игра е забавно и ефективно за тях и им помага да се предпазват от рисковете, които крие уличното движение.

bdp-

znaciОт страни на всеки път
тихичко си те стоят
имат разни личица
и ни казват куп неща.
Спри! Внимание! Тръгни!
Скоростта ограничи!
Знаците познаваш ли
безопасно ще пътуваш ти.
                             Марина Караманска

През месец февруари 2024година в ДГ „Мечта“ всички групи проведоха състезателни игри под надслов: „ Моите приятели пътните знаци“.
Видовете пътни знаци и тяхното значение, взети заедно представляват важна част от инфраструктурата на пътища, автомагистрали и населени места и помагат на участниците в движението да се придържат към правилата и установените регламенти. Те са ключа към безопасността ни на улицата!

Пътните знаци най-често са за шофьорите на превозното средство, но има няколко задължителни, които всяко дете трябва да познава.
По този начин се спомага за формирането на когнитивни и практически умения на децата, необходими, за да се предпазят на пътя.
Практическото приложение на правилата за улично движение допринася за изграждане на определен начин на мислене, за формиране на поведение, което осигурява не само лична безопасност, но и сигурността на останалите участници в движението.
 Ето  как всяка група по свой начин проведе конкретната състезателната игра за ефективно овладяване на правилата за движение по пътищата.

znaci-

izlojbaТой е наш добър другар
и се казва светофар.
Трафика сам управлява,
правилата уважава.
Пътищата контролира
и не спира да намига.
Все на поста си стои
Има точно три очи.
От червеното се бой
и на мястото си стой!
Жълтото какво гласи?
По-добре се приготви.
Щом зелено е тогава,
време е да се минава.

Биляна Дар

izlojba 1

"Вече съм голям и правилата знам“ – една от дейностите заложени в плана по БДП в детската градина.
Чрез осъществяването на всяка тема, децата се подготвят за адекватно справяне с възникващите на пътя критични ситуации. Всеки път чрез изучаването на правилата за движение по пътищата се минава на следващо стъпало към затвърдяване и надграждане с нови понятия за децата от детската градина. Обучението по БДП осигурява адекватно-действено възпитание и обучение на децата за ситуативно-моделно овладяване елементите на съвременната транспортна култура. Този път това се случи под формата на изложба от детски рисунки.
Вижте различните творби на децата от всички групи в ДГ„ Мечта“, направени през средата на месец януари 2024 година.

izlojba-

stih 21Ето светофар! Не бързай.
Но за път се приготви.
Щом зелената засвети,
тръгвай и не се бави!
Всяка грешка може скъпо
да ти струва. Запомни:
светофарът има само
три различни светлини.

Иван Жеглов

stih 17През месец януари 2024 година децата от група "Врабчета" си припомниха правилата за безопасно движение на улицата.

Със своите рисунки децата показаха, че знаят правилата за пресичане на улицата, разпознават сигналите на светофара, ориентират се в пътните знаци, имат представи за безопасно придвижване по пътната маркировка.

Ето:

stih-

moga 4Мога сам по улицата вече
да пресичам отдалече.
Знам къде това да става -
точно, дето мига светофара.
Със око червено гледа -
" Стой, ти, мирно до съседа!"
Жълтото око ти казва :
" Внимавай, правилата спазвай!"

moga 5Светне ли зелено, знай -
"Премини на другия край!"
Мога сам по улицата вече
да пресичам отдалече.

Зоя Кацарова

През месец чнуари 2024 година децата от група „Мечо“ си припомниха основните правила за безопасно движение по пътищата. Проведоха обучаваща беседа, игри и направиха изложба от рисунки на тема: „Вече съм голям и правилата знам“.
След това те знаеха правилата за пресичане на улицата, разпознаха сигналите на светофара, ориентираха се в указателните знаци, познаваха безопасния маршрут до детската градина.

znam-