ВАЖНО! АКТУАЛНО!

Уважаеми родители,

На Вашето внимание предоставяме  материали за COVID-19. Те съдържат съвети и полезни оказания. Нека заедно да се обединим в спазването им, за да предпазим здравето на нашите деца.

УВАЖАЕМИ РОДИТЕЛИ,
За вашето дете започва нов етап на живот, то ходи на детска градина и трябва да бъде самостоятелно и сигурно.

Детето трябва да знае особеностите и опасностите които се крият при среща с уличното движение.

Предлагаме Ви материал с мерки по безопасно движение по пътищата, разработен от нас, за да улесним общуването Ви с детето по темата за безопасно движение по улицата и на пътя..

В Държавен вестник, бр. 77 от 01.09.2020 г., е обнародвано Постановление на Министерския съвет № 218 от 17.08.2020 г. за допълнение на Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, с което се регламентиранов вид месечна целева помощ при обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка.

На 1 септември 2020 година Министерството на здравеопазването излезе с важна информация за родителите, чиито деца ще посещават ясли, детски градини и училища, за необходимите документи и изследвания, които трябва да представят във връзка с началото на учебната година, при постъпване за първи път или възобновяване на посещенията в ясла или градина.

Новопостъпилите деца в детски градини и ясли, както и отсъстващите повече от 2 месеца от учебни занятия, ще трябва да направят задължително изследване. И още нещо важно - родителите на по-големите ученици пък ще имат задължението да предоставят декларация, че детето им не е имало контакт със заразно болен. Медицинска бележка от личен лекар няма да бъде изисквана.

Какво е необходимо да се знае за децата, които посещават ясли и детски градини:

За новоприети в детски градини деца се изискват следните документи:

- здравно-профилактична карта, попълнена от личния лекар, и данни за имунизационния статус на детето;

- отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии и чревни паразити, извършено не по-рано от 15 дни преди постъпване в детската градина;

- изследвания на кръв и урина, извършени в едноседмичен срок преди постъпване на детето в детската градина;

- медицинска бележка от личния лекар за липсата на контакт със заразно болен.

За новоприети в ясли деца се изискват следните документи:

- здравнопрофилактична карта, попълнена от личния лекар, и данни за имунизационния статус на детето;

- отрицателен резултат от изследване за патогенни бактерии и чревни паразити, извършено не по-рано от 15 дни преди постъпване в детската ясла;

- изследвания на кръв и урина, извършени в едномесечен срок преди постъпване в яслата;

- изследване с отрицателна реакция по Васерман за единия от родителите, извършено в 6-месечен срок преди постъпване в яслата;

- медицинска бележка за липса на контакт със заразно болен.

От министерството обръщат внимание, че при децата, които възобновяват посещенията си в детски градини и ясли, вместо медицинска бележка за липса на контакт със заразноболен родителите могат да декларират обстоятелството, че не им е известно детето да е било в контакт със заразноболни и нямат признаци на заразно заболяване през последните 14 дни. За деца, които възобновяват посещенията си в детска градина и ясла при отсъствие за повече от 2 месеца, се предоставя еднократен отрицателен резултат за чревни паразити.

Правила за безопасност на децата и учениците в компютърната мрежа в детската градина, училището и в интернет, разработени от Държавна агенция ,;Закрила на детето” с участието на експерти от отдел „киберпрестьпност” към Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” и с Центъра за безопасен интернет https://sacp.government.bg/sites/default/flles/SafeNet_DAZD2020.pdf

Кратък наръчник за родители, разработен от Асоциация „Родители”  Кратък наръчник за родители, разработен от Асоциация "Родители"